052-3792247

רעיונות שיווקיים » שיווק » מחאת העצמאים – למה העצמאות של כולנו היא אינטרס לאומי?

מחאת העצמאים – למה העצמאות של כולנו היא אינטרס לאומי?

לפני כחודשיים הקמתי ביחד עם קבוצה של שישה עצמאים נוספים* ארגון חברתי בשם עצמאים עושים שינוי, ששם לו למטרה להביא את קולם של בעלי העסקים הקטנים, הזעירים והבינוניים אל שולחן מקבלי ההחלטות, במטרה לייצר שינוי מדיניות כלפי המגזר העצמאי בישראל, ולהשוות את זכויותיו לשכירים וחברות.

בפוסט זה, המיוחד ליום העצמאות ה – 67 למדינת ישראל, אני רוצה לתאר את מחאת העצמאים שאנו יזמנו ולהסביר למה העצמאות של כולנו היא אינטרס לאומי.

כמה נתונים:

בישראל פועלים כיום כ- 450,000 עסקים זעירים ( 1-4 עובדים), קטנים (5-50 עובדים) ובינוניים (51-100 עובדים), המהווים כ- 90% מהמגזר העסקי במשק, מייצרים 45% מהתוצר ומספקים 55% ממקומות התעסוקה במשק.

מגזר זה ללא ספק נחשב למנוע הצמיחה של המשק, וקיים אינטרס מובהק של המשק הישראלי שהמגזר העצמאי ישגש ויצליח.  רק בשנת 2014 ייצר מגזר זה 80,000 מקומות תעסוקה חדשים, המהווים 77% ממקומות התעסוקה החדשים שהצטרפו למשק באותה שנה.

עם זאת, הבעיה הגדולה ביותר המפריעה לעסקים קטנים להצליח, וגורמת לסגירתם של עשרות אלפי עסקים קטנים מידי שנה, הינה העדר זכויות סוציאליות.

על אף שבעלי העסקים הקטנים מפרישים מידי חודש אלפי שקלים לקופת המדינה, בעת משבר – המדינה זונחת אותם.

מזמינה אתכם לצפות בראיון שערכתי לפני שבוע אצל אורלי וגיא בתוכנית הבוקר בערוץ 10, שעסק באפליה המתמשכת של המדינה כלפי המגזר העצמאי בישראל.

מחאת העצמאים, היא מהלך בו העצמאים בכל הארץ מתאגדים, במטרה לשנות את המצב הקיים ולהביא להשוואת הזכויות הסוציאליות של העצמאים לאלו של השכירים במשק.

במהלך השנים האחרונות ליויתי קרוב ל – 300 בעלי עסקים קטנים, וצפיתי במאבק ההשרדות היומיומי שלהם. חלקם הצליחו להתגבר על המכשולים, וחלקם לא עמדו בעומס וחזרו להיות שכירים.

הקושי הגדול ביותר בעיני בלהיות עצמאי/ת הוא אי הוודאות התמידית והעדר זכויות סוציאליות.

 

אני רוצה להביא 2 סיפורים של בחורות שאני מכירה (השמות שונו כדי לשמור על פרטיותן):

מירי, יועצת ארגונית מצליחה גילתה בגיל 41 שהיא חולה בסרטן השד ונאלצה לעבור כריתת שד, ולאחריה הקרנות וכימותרפיה.

לאחר 5 שנים של עצמאות, במהלכם הפקידה מירי כ – 8,500 ₪ מידי חודש למס הכנסה ולביטוח לאומי, על סמך הכנסותיה הגבוהות, פנתה לביטוח לאומי לברר את זכאותה לאבדן כושר הכנסה זמני במהלך הטיפולים, שרופאיה צפו שיארכו כעשרה חודשים.

להפתעתה גילתה מירי שהסכום לו היא זכאית הינו 2,700 ₪ בחודש בלבד. היות וגם בעלה עצמאי, הכנסות המשפחה נפגעו קשות בעקבות מחלתה של מירי, שכן בעלה נאלץ להעדר ימים רבים מהעבודה כדי ללוות את מירי לטיפולים ובימים אחרים לטפל בילדים, כאשר מירי נעדרה מן הבית.

מחאת העצמאים

שירה, רופאת שיניים בת 32 מאוד שמחה לגלות שנכנסה להריון. היא הרבה פחות שמחה לגלות שהיא סובלת מבעיה נפוצה של רגישות יתר להורמונים של ההריון, מצב שמנע ממנה לעבוד במשך כמעט כל תקופת ההריון, בשל סחרחורות, בחילות וחולשה גדולה.

על מנת לשמר את הקליניקה פעילה, שילמה שירה לרופא שיניים שכיר, במקביל המשיכה לשלם לסייעת ושיננית, לשלם עבור שכירות וארנונה וההוצאות השוטפות של הקליניקה.

לאחר הלידה גילתה שירה שההכנסות של הקליניקה בקושי הספיקו לכסות את ההוצאות, ולמעשה בכל תקופת ההריון היא לא השתכרה מאום. זה הביא לכך שהיא קיבלה מענק לידה נמוך במיוחד – שלא תאם את רמת השתכרותה לפני ההריון.

 

מירי ושירה אינן היחידות.

כל אחד מ – 450,000 בעלי העסקים הקטנים בישראל עשוי להקלע למשברים בהמהלך חייו, שיסכנו את העסק עליו עמל ואותו בנה בעשר אצבעות.

לכן אני מזמינה אותך להצטרף לעשרות אלפי העצמאים שכבר הצטרפו למחאת העצמאים.

ההצטרפות אינה כרוכה בתשלום, וכל אחד מאיתנו לוקח על עצמו משימה אחת קטנה, שמתאימה ליכולתו ולכישוריו, וביחד נביא לשינוי במדיניות.

המשימה שאני לקחתי על עצמי הינה להציב את נושא העצמאים על סדר היום התקשורתי, באמצעות ייזום של כתבות ואייטמים בכל כלי התקשורת.

יש כבר כמה מאות פעילים בכל הארץ, וכל עזרה ויוזמה יתקבלו בשמחה.

להצטרפות ליוזמה יש ללחוץ כאן .

ואם ברצונך רק לקבל עדכונים שוטפים, מבלי לקחת חלק פעיל מזמינה אותך להצטרף לדף הפייסבוק של עצמאים עושים שינוי.

 

השלב הראשון בעזרה למען המטרה המשותפת, יהיה לשתף את הפוסט הזה בדפים שלך במדיות חברתיות – כדי שעוד אנשים יחשפו לנושא ויצטרפו למחאת העצמאים.

נכתב על ידי ענבר בזק, מרצה לשיווק, יועצת עסקית ומיוזמות מחאת העצמאים.

צילום תמונות: ישראל הררי ובלה שחר הלל.

IMG_8537

צוות המקימים של עצמאים עושים שינוי

מקימי עצמאים עושים שינוי וחברי למהלך הם: רחל מולא נצר, לימור ניסים רביד, שרון קליף, שרון מורדוך, רונן גפני ויניב רונן – אותם לא הכרתי לפני חודשיים, והכרנו באקראי דרך הפייסבוק כשחברנו יחד למהלך מחאת העצמאים.

One Response to מחאת העצמאים – למה העצמאות של כולנו היא אינטרס לאומי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *